Jak udržovat a čistit bazén v 6 krocích, i když nemáte filtraci

Jak udržovat a čistit bazén v 6 krocích, i když nemáte filtraci

Pořídili jste dětem nebo i sobě bazén pro občasné koupání a nemáte v něm filtraci? Nebo se Vám fitlr porouchal? Poradíme Vám, jak se o takový bazén starat.

V první řadě je nutné upozornit na to, že u žádného bazénu nemůžete počítat s tím, že ho jednou napustíte a celé léto se o něj nemusíte starat. Voda v bazénu bez filtrace může vydržet měsíc i více, pokud ji budete chemicky ošetřovat a odstraňovat mechanické nečistoty, jako jsou listy a napadaný hmyz. Takže, jak na to?

1. Vybírejte nečistoty z hladiny

K odstraňování nečistot z hladiny bazénu slouží různé siťky, kterými vybíráme hmyz, listí a další nečistoty z hladiny bazénu. Omezit množství nečistot je možné pomocí zakrývací plachty.

Krycí plachta ušetří mnoho práce

2. Odtraňte nečistoty z boků a dna bazénu

K tomuto účelu slouží kartáče pro bazény, kterými se nečistoty lehce okartáčují všechny stěny bazénu. U bazénů s filtrací je většinou možné využít vakuové vysavače, které se napojí na filtraci (průchod stěnou bazénu, nebo na skimmer).

Kartáč pro čištění stěn bazénuBazénový vysavač

3. Otestujte vodu v bazénu

Pro čistou vodu v bazénu je potřeba měření vlastností vody alespoň jednou týdně. Pravidelnou péčí předejtede problémům se zelenou vodou. V průběhu sezóny se mění teplota vody, a proto mohou být potřeby ochrany různé. U malých bazénů doporučujeme kontrolu provádět častěji než u bazénů velkých.

Testuje se pH vody, její alkalita a koncentrace chlóru ve vodě, případně koncentrace aktivního kyslíku ve vodě. Testery jsou tzv. indikátorové, pro různé hodnoty se voda vybarví různě. Měření probíhá zpravidla tak, že se odebere vzorek vody do testeru a přidá se tableta indikátoru pro zjištění hodnoty. Vzorek se obarví a barva se porovná s předlohou, na které jsou uvedené jednotlivé hodnoty. Tam, kde je shoda, takovou hodnotu parametr má.

Testovací sada

4. Upravte pH a alkalitu

Pomocí přípravků na snížení či zvýšení pH upravte tak, aby dosahovalo hodnoty okolo pH 7,2. Alkalitu vody (tvrdost) je nutné upravit na hodnoty 80-100 ppm (parts per million).

5. Přidejte chlór nebo tabletu s aktivním kyslíkem

Množství chlóru zjistíte během kroku 3. Pro udržení čisté vody by měla být koncentrace chlóru 1,0 až 3,0 ppm. Pro dosažení správné koncentrace postupujte podle návodu na výrobku s chlórem pro Váš bazén.

Použití aktivního kyslíku je rovnocennou náhradou za chlorové tablety a hodí se tam, kde se koupají malé děti a pro osoby s citlivou pokožkou. U kyslíkových tablet by hodnota koncentrace měla být 8 - 12 mg/l, při teplotě vody nad 28 °C je potřeba dávku zvýšit na hodnotu 10 - 14 mg/l. Při naměřené nižší koncentraci  je potřeba dávku zvýšit, při vysoké koncenraci je potřeba dávkování snížit a dostat se do uvdeného rozmězí.

6. Umístěte tablety do bazénu

Nakonec umístěte do bazénu plovák s tabletou s chlórem nebo s aktivním kyslíkem, zajistí se tak postupné uvolňování chlóru do vody. Plovák je možné vyndat po dobu, kdy jste v bazénu.

Plovák na tablety do vody

Závěrem

Péče o vodu v bazénu není složitá a dá se zvládnout během několika minut jednou týdně. Odstraňování mechanických nečistot je časově výrazně náročnější, je potřeba mu věnovat alespoň několik minut každý den, kdy bazén používáme.

Bazénovou chemii a široké příslušenství a náhradní díly k bazénům naleznete v naší nabídce vždy po celou sezónu.

Jak udržovat bazén po celé léto?

Komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web: (na začátku s http://)
* Komentář: