Jak pečovat o zahradní nábytek a prodloužit tak jeho životnost

Jak pečovat o zahradní nábytek a prodloužit tak jeho životnost

Zahradní nábytek je většinou vystaven slunci a dešti, to si samozřejmě bere svou daň. Jak se tedy o zahradní nábytek postarat, aby vydržel co nejdéle? Samozřejmě náleží na materiálu, ze kterého je vyroben.

Dřevěný nábytek

Stále asi nejčastější materiál na našich zahradách, protože jednoduchou lavičku snadno zvládneme i svépomocí. Často jsme takový nábytek napouštěli Luxolem, ale ta doba už je přežitá. A když investujeme do zahradního nábytku ze dřeva, chceme, aby byl dlouho krásný.

Řešení je poměrně snadné. Borovici, smrk i dub a další dřeva z naší zeměpisné šířky doporučujeme ošetřit regeneračním olejem a to nejlépe dvakrát za sezónu. Pokud je povrch nábytku poškozen, můžeme před olejováním povrch jemně přebrousit smirkovým brusným papírem. Důležité je broušení pouze ve směru po dřevě, nikoli přes. To by zůstaly „škrábance“ od broušení. Zrnitost doporučujeme 180 – 220, případně i vyšší (jemnější). Po přebroušení dřevo ošetříme mořidlem a po zaschnutí aplikujeme ochranný olej na daný druh dřeva.

Máte zahradní nábytek z tropického dřeva? Třeba teaku? Tato dřeva vyrostla v pralesech a jsou výrazně odolnější proti vlhkosti, přesto je i tak je ošetření podobné. A vzhledem k jejich vyšší ceně i velmi žádoucí.

Oleje a čističe zahradního nábytku

A co s dřevěným nábytkem na zimu? Určitě ho uklidit na suché místo. Dřevo by jinak nejspíš napadly houby a ztratilo by nejen na životnosti, ale taky na kráse. Řada hub může také za změnu barvy dřeva.

Dřevěný nábytek

Nábytek z přírodního ratanu

V naší nabídce najdete i zahradní nábytek z přírodního ratanu, takže další kousek je věnovaný tomuto materiálu. Péče o ratan se od ostatních dřev liší. Ačkoli je možné ho použít venku, určitě je vhodný spíš pro terasu nebo zápraží. Vlivem působení UV záření totiž ratan bledne a při postávání na vlhkém trávníku mu začnou nohy snadno plesnivět. Takže bychom ho neměli ani zbytečně namáčet, naopak chránit ho před deštěm.

Ratan se jinak udržuje snadno. Na čištění stačí vlhká utěrka nebo houbička a trocha saponátu. Na hůře dostupných místech potom jemný kartáč.

Ošetření nábytku použitého ve venkovních prostorech doporučujeme provést jednou ročně buď olejem, nebo lakem. Záleží na tom, jaké je provedení konkrétního nábytku.

Nábytek z přírodního ratanu

Plastový nábytek

U plastového nábytku je údržba velice jednoduchá. Voda ho nepoškodí, ovšem UV záření a mráz ho mohou poškodit. Neplatí to ale pro každý plastový nábytek. V naší nabídce naleznete celou řadu kvalitních výrobků značek Keter, Allibert případně Curver, které jsou vůči působení UV záření odolné. Vydrží Vám tak mnoho let prakticky bez držby. Jen na zimu doporučujeme nábytek uklidit na suché místo. Pokud by na něj napršelo a voda zmrzla, mohlo by dojít k poškození povrchu nábytku, který by zhrubl. Údržba by potom byla složitější.

Nábytek z umělého ratanu

U levného plastového nábytku je potřeba si dávat pozor na poškrábání, protože povrch přeci jen není tak odolný, jako dražší materiály. Ovšem na chatu nebo chalupu, kde se nábytek často přenáší, je vzhledem ke své nízké hmotnosti naprosto ideální.

Plastový zahradní nábytek

Kovový nábytek

U kovového nábytku záleží na typu slitiny, ze které je nábytek vyroben. Ocelový nábytek je při výrobě opatřen kvalitními laky a bez údržby vydrží několik let. Záleží na podmínkách, jakým je nábytek vystaven. Když zjistíme poškození laku, použijeme základovou a krycí barvu na ocel (řada barev je použitelná pro oba druhy nátěru). Pokud nedovolíme rzi se rozšířit, vydrží nám nábytek opravdu řadu let.

Hliníkový nábytek je vyrobený ze slitin, které by neměli působením vody a kyslíku oxidovat (reznout). Takže hliníkový nábytek by měl bez údržby vydržet nejen letní rozmary počasí, ale také přes zimu.

Údržbu kovového nábytku provádíme vlhkou utěrkou, nepoužíváme abrazivní prostředky.

Kovový zahradní nábytek

Přejeme Vám, ať Vám Váš zahradní nábytek dělá radost hooodně dlouho :-) Máte nějaký vlastní tip, který na nábytek funguje? Podělte se s námi v komentářích :-)

 

 

 

Komentář

* Jméno:
* E-mail: (Nebude zveřejněno)
   Web: (na začátku s http://)
* Komentář: